նախ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել չնայած բավականին էմոցիոնալ, բայց մյուս կողմից շահագրգիռ եւ կառուցողական քննարկումների համար:
Վերստին ուզում եմ կրկնել, որ ակնհայտ է մի բան` մենք մեր տեսակետներում ու կարծիքներում ելնում ենք երկրի կայունությունից եւ անվտանգությունից:
Վստահ եմ` բոլորիս ցանկությունն է, որ այն փոփոխությունները, որոնք միանշանակ անհրաժեշտ են, տեղի ունենան սահուն եւ անցնցում:
Քաղաքական ուժերի թե՛ երեկվա եւ թե՛ այսօրվա քննարկումների ժամանակ ի հայտ եկան երկրում առկա ինչպես դրական իրողությունները, այնպես էլ բացասական երեւույթները:
Միեւնույն ժամանակ այն բոլոր քննադատությունները, որոնք հնչեցին ոչ միայն ընդդիմադիրների, այլ նաեւ հենց իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից, վկայում են, որ անհնար է առանց այդ թերությունները վերացնելու իրավիճակը բարելավել եւ երկրի առաջընթացն ապահովել:
փաստ է, որ այս պահին գտնվում ենք քաղաքական ճգնաժամի մեջ, եւ այն հարկավոր է հանգուցալուծել խաղաղ եւ բոլորի համար ընդունելի ճանապարհով:
Հարգելի պարոն Փաշինյան, թեպետ մենք այժմ մեր երկրի ապագային վերաբերող հարց ենք քննարկում, այդուհանդերձ, ես ուզում եմ մի քանի օր հետ գնալ:
Երբ Դուք կարճատեւ անազատության մեջ էիք, ես, Հայաստան վերադառնալով օդանավակայանից գիշերը միանգամից այցելեցի Ձեզ: Մենք շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք, որի ընթացքում Դուք ներկայացրեցիք իրավիճակի հանգուցալուծման շուրջ Ձեր մոտեցումները, ես` իմ պատկերացումները:
Վստահ եմ` հիշում եք, որ ես ասացի, որ առնվազն հասկանալի չէ խոսել ժողովրդավարության մասին եւ միեւնույն ժամանակ վերջնագիր ներկայացնել ընդդիմախոսին: Ես առաջարկեցի երկխոսել, ինչին պատասխանեցիք, թե ազատազրկված վիճակով չեք կարող երկխոսել: Դուք ազատ արձակվեցիք առավոտյան, սակայն մինչ օրս այդպես էլ չեք ցանկանում երկխոսել:
Երկխոսելու փոխարեն Դուք ցանկանում եք պարզապես նշել ու պարտության մատնել խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժին: Մինչդեռ մեր հիմնական նպատակը պետք է լինի ոչ թե կողմերից մեկին պարտության մատնել, այլ սահուն եւ անցնցում փոփոխություններ իրականացնելը համատեղ ուժերով:
Որպես հմուտ քաղաքական գործիչ, ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձայներ ստանալ առանց երկխոսության, առավել եւս` ժամանակավոր կառավարություն ձեւավորել եւ գործողություն ծավալել, երբ Ձեր ընտրվելու պարագայում Ազգային ժողովում ունենալու եք մեծամասնություն կազմող ընդդիմություն:
Իմ համոզմամբ՝ մենք պետք է շարունակենք առաջ գնալ քաղաքական խորհրդակցությունների, բանակցությունների ճանապարհով` ուրվագծելով մեր վաղվա օրը առանց ցնցումների եւ ինչպես Դուք ասում եք՝ ցունամիների:
հարգելի հայրենակիցներ,
սիրելի իմ բարեկամներ,
որպես մարդ, ով ողջ կյանքը նվիրել է երեխաների առողջության պահպանմանը՝ առանձնահատուկ ցանկանում եմ դիմել հավաքների մասնակից անչափահասների եւ դեռահասների ծնողներին. չէի ցանկանա, որ այն խնդիրների լուծմանը, որոնք պարտավոր են կարգավորել քաղաքական ուժերն ու մեծերը, ներգրավվեին երեխաները, ընդ որում, ցավոք, երբեմն նաեւ ոչ սեփական կամքով:
Հիշեցնում եմ ծնողներին, որ ձեր դժգոհություններն արտահայտելիս զերծ մնացեք երեխաների՝ դպրոց գնալու, կրթություն ստանալու իրավունքի ոտնահարումից:
անկախ այսօրվա քվեարկությունից, անկախ այսօրվա քվեարկության արդյունքներից, մենք պարտավոր ենք շարժվել ողջամտության ճանապարհով:
Սիրելի Նիկոլ, այդքան քայլեր ես կատարել, ամբողջ Հայաստանն ես անցել, քեզ հարկավոր է եւս մեկ քայլ անել եւ հարցի հանգուցալուծումը տալ:

First of all, I would like to thank everybody for though rather emotional, but on the other side, concerned and constructive debates.
I would like to repeat again that one thing is evident: in our viewpoints and opinions we stem from the stability and security of the country.
I am sure that everybody’s wish is that the changes that are unequivocally necessary, will be made smoothly and without shocks.
During yesterday’s and today’s debates of the political forces the positive, as well as negative phenomena existing in the country emerged.
At the same time all criticism which sounded not only by the opposition, but also by the representatives of the ruling party witness that it is impossible to improve the situation and secure the progress of the country without eliminating those shortcomings.
It is a fact that at this moment we are in a political crisis, and it is possible to solve it through peaceful means acceptable for everybody.
Dear Mr Pashinyan, though now we discuss an issue regarding the future of our country, nevertheless, I would like to go a few days back.
When you were detained for a short period, I immediately visited you at night from the airport returning to Armenia. We had an interesting talk, during which you presented your approaches on the solution of the situation, and I presented my views.
I am sure you remember that I told you that at least it is not understandable to speak about democracy and at the same time submit an ultimatum to the opposition. I proposed you to have a dialogue, and in response to that you said that you could not have a dialogue being in custody. You were released in the morning, but until now you don’t want to have a dialogue.
Instead of having a dialogue you want to simply note and defeat the political force being the parliamentary majority. Meanwhile, our main goal should be not to defeat one of the parties, but make smooth changes without any shocks.
As a skilful politician, how do you imagine getting votes without a dialogue, moreover form a temporary government and have activities, when in case of being elected in the National Assembly you will have opposition with majority.
To my conviction, we should continue to go forward through political consultations, negotiations, outlining tomorrow without any shocks, and as you say without tsunamis.
My dear friends,
As a man who has devoted his whole life to the preservation of the children’s health, I would like especially to address the parents of the underage children and teenagers participating in the rallies: I would not like the children to be involved in the solution of the problems which should settle the political forces and the adults, by the way sometimes also not on their own will.
I remind the parents that while expressing your disagreement refrain from the violation of the right of the children to go to school and get education.
Regardless of today’s voting, regardless of today’s voting results we should move through the means of common sense.
Dear Nikol, you have taken so many steps, you have passed the whole Armenia, you need to take one more step and make a solution of the issue.