նախ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել չնայած բավականին էմոցիոնալ, բայց մյուս կողմից շահագրգիռ եւ կառուցողական քննարկումների համար:
Վերստին ուզում եմ կրկնել, որ ակնհայտ է մի բան` մենք մեր տեսակետներում ու կարծիքներում ելնում ենք երկրի կայունությունից եւ անվտանգությունից:
Վստահ եմ` բոլորիս ցանկությունն է, որ այն փոփոխությունները, որոնք միանշանակ անհրաժեշտ են, տեղի ունենան սահուն եւ անցնցում:
Քաղաքական ուժերի թե՛ երեկվա եւ թե՛ այսօրվա քննարկումների ժամանակ ի հայտ եկան երկրում առկա ինչպես դրական իրողությունները, այնպես էլ բացասական երեւույթները:
Միեւնույն ժամանակ այն բոլոր քննադատությունները, որոնք հնչեցին ոչ միայն ընդդիմադիրների, այլ նաեւ հենց իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից, վկայում են, որ անհնար է առանց այդ թերությունները վերացնելու իրավիճակը բարելավել եւ երկրի առաջընթացն ապահովել:
փաստ է, որ այս պահին գտնվում ենք քաղաքական ճգնաժամի մեջ, եւ այն հարկավոր է հանգուցալուծել խաղաղ եւ բոլորի համար ընդունելի ճանապարհով:
Հարգելի պարոն Փաշինյան, թեպետ մենք այժմ մեր երկրի ապագային վերաբերող հարց ենք քննարկում, այդուհանդերձ, ես ուզում եմ մի քանի օր հետ գնալ:
Երբ Դուք կարճատեւ անազատության մեջ էիք, ես, Հայաստան վերադառնալով օդանավակայանից գիշերը միանգամից այցելեցի Ձեզ: Մենք շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք, որի ընթացքում Դուք ներկայացրեցիք իրավիճակի հանգուցալուծման շուրջ Ձեր մոտեցումները, ես` իմ պատկերացումները:
Վստահ եմ` հիշում եք, որ ես ասացի, որ առնվազն հասկանալի չէ խոսել ժողովրդավարության մասին եւ միեւնույն ժամանակ վերջնագիր ներկայացնել ընդդիմախոսին: Ես առաջարկեցի երկխոսել, ինչին պատասխանեցիք, թե ազատազրկված վիճակով չեք կարող երկխոսել: Դուք ազատ արձակվեցիք առավոտյան, սակայն մինչ օրս այդպես էլ չեք ցանկանում երկխոսել:
Երկխոսելու փոխարեն Դուք ցանկանում եք պարզապես նշել ու պարտության մատնել խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժին: Մինչդեռ մեր հիմնական նպատակը պետք է լինի ոչ թե կողմերից մեկին պարտության մատնել, այլ սահուն եւ անցնցում փոփոխություններ իրականացնելը համատեղ ուժերով:
Որպես հմուտ քաղաքական գործիչ, ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձայներ ստանալ առանց երկխոսության, առավել եւս` ժամանակավոր կառավարություն ձեւավորել եւ գործողություն ծավալել, երբ Ձեր ընտրվելու պարագայում Ազգային ժողովում ունենալու եք մեծամասնություն կազմող ընդդիմություն:
Իմ համոզմամբ՝ մենք պետք է շարունակենք առաջ գնալ քաղաքական խորհրդակցությունների, բանակցությունների ճանապարհով` ուրվագծելով մեր վաղվա օրը առանց ցնցումների եւ ինչպես Դուք ասում եք՝ ցունամիների:
հարգելի հայրենակիցներ,
սիրելի իմ բարեկամներ,
որպես մարդ, ով ողջ կյանքը նվիրել է երեխաների առողջության պահպանմանը՝ առանձնահատուկ ցանկանում եմ դիմել հավաքների մասնակից անչափահասների եւ դեռահասների ծնողներին. չէի ցանկանա, որ այն խնդիրների լուծմանը, որոնք պարտավոր են կարգավորել քաղաքական ուժերն ու մեծերը, ներգրավվեին երեխաները, ընդ որում, ցավոք, երբեմն նաեւ ոչ սեփական կամքով:
Հիշեցնում եմ ծնողներին, որ ձեր դժգոհություններն արտահայտելիս զերծ մնացեք երեխաների՝ դպրոց գնալու, կրթություն ստանալու իրավունքի ոտնահարումից:
անկախ այսօրվա քվեարկությունից, անկախ այսօրվա քվեարկության արդյունքներից, մենք պարտավոր ենք շարժվել ողջամտության ճանապարհով:
Սիրելի Նիկոլ, այդքան քայլեր ես կատարել, ամբողջ Հայաստանն ես անցել, քեզ հարկավոր է եւս մեկ քայլ անել եւ հարցի հանգուցալուծումը տալ:

прежде всего хочу поблагодарить всех вас за хотя и довольно эмоциональные,   но, с другой стороны, за интересные и конструктивные дебаты.
Вновь хочу повторить, что очевидно одно: в наших точках зрения и мнениях мы исходим из стабильности и безопасности страны.
Убежден, желание всех нас, чтобы однозначно необходимые изменения произошли плавно и без потрясений.
Во время и вчерашних, и сегодняшних обсуждений выявились существующие в стране как позитивные реалии, так и негативные явления.
В то же время критика, прозвучавшая не только от оппозиционеров, но и от представителей властной партии, свидетельствует, что невозможно без ликвидации этих недостатков улучшить ситуацию и обеспечить прогресс страны.
факт, что в данный момент находимся в политическом кризисе, и его надо развязать мирным и приемлемым для всех путем.
Уважаемый г-н Пашинян, хотя мы ныне обсуждаем вопрос будущего нашей страны, тем не менее хочу вернуться на несколько дней назад.
Когда Вы были на краткое время задержаны, я, вернувшись в Армению, прямо из аэропорта посетил Вас. У нас состоялась очень интересная беседа, в ходе которой Вы представили Ваши подходы к развязке ситуации, я – свои представления.
Уверен, помните, что я сказал, по крайней мере непонятно говорить о демократии и в то же время представлять ультиматум оппоненту. Я предложил диалог, на что Вы ответили о невозможности вести диалог будучи задержанным. Утром Вы были освобождены, однако до сих пор не желаете дискутировать.
Вместо диалога Вы просто хотите поражения составляющей парламентское большинство политической силы. В то время как нашей основной целью должно быть не поражение одной из сторон, а осуществление перемен совместными усилиями,  плавно и без потрясений.
Будучи опытным политическим деятелем, как представляете себе получение голосов без диалога, тем более сформирование и деятельность временного правительства, когда в случае Вашего избрания   будете иметь в парламенте составляющую большинство оппозицию?
Уверен, мы должны продвигаться вперед путем политических консультаций, переговоров, видя наш грядущий день без потрясений и, как Вы говорите, цунами.
уважаемые соотечественники,
дорогие друзья,
как человек, всю жизнь посвятивший охране здоровья детей, особо хочу обратиться к родителям участвующих в митингах несовершеннолетних и подростков: не хотел бы, чтобы в решение проблем, которые должны урегулировать политические силы и взрослые, вовлекались дети, причем, к сожалению, порою также не по собственной воле.
Напоминаю родителям, что, выражая свое недовольство, избегайте попрания прав детей посещать школу, получать образование.
независимо от сегодняшнего голосования, независимо от итогов сегодняшнего голосования, мы обязаны двигаться путем здравого смысла.
Дорогой Никол, ты совершил столько шагов, обошел всю Армению, тебе нужно сделать еще один шаг и развязать ситуацию.